Kontakt
tel: +48 792 824 317 wojteklipinski@wp.pl gg: 9525517 

twoje ip: 34.236.216.93

Wojciech Lipiński

jazz

Wojciech Lipiński jest wielkim fanem jazzu – a wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie zdobywał przez kolejne lata w Krakowie podczas organizowanej tam w porozumieniu z Webster University Międzynarodowej Letniej Akademii Jazzu, gdzie jego nauczycielami byli m.in.: Gary Wittner (USA) i Martin Schaberl (Austria).

Stale koncertuje wraz z żoną – wokalistką, tworząc jazzowy duet „Swing&Bossa” nawiązujący stylistyką do „mainstreamowego” brzmienia Joe Passa i Elli Fitzgerald. Wykonują standardy złotej ery swingu oraz najpiękniejsze kompozycje brazylijskich mistrzów bossanowy, które dobrze współgrają z ciepłą barwą gitary klasycznej i lirycznym głosem.

Aleksandra Lipińska ukończyła wydział rytmiki na łódzkiej Akademii Muzycznej, ale jej zamiłowanie do jazzu skierowało ją w stronę śpiewu. Wielokrotnie brała udział w jazzowych warsztatach wokalnych oraz lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez Grażynę Auguścik, Geralda Trotmana czy Rocio Guitard. Obecnie uczy się pod kierunkiem Anny Serafińskiej. Jest również autorką tekstów do nagranych w duecie z mężem kołysanek dla dzieci. Pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej im. Aleksandra Tansmana w Łodzi ucząc rytmiki, kształcenia słuchu i prowadząc praktyki dla studentek Akademii Muzycznej w Łodzi.


Wojciech Lipiński wykorzystuje również oprócz amplifikowanej gitary klasycznej i elektrycznej, syntezator gitarowy, który zmienia brzmienie gitary w inny instrument taki jak kontrabas, flet czy hinduski sitar. Podczas występów nagrywa na żywo grane przez siebie partie i zapętla je tworząc tzw. loop'y, na tle których, może swobodnie improwizować. Znacznie urozmaica to możliwości brzmieniowe duetu, i pozwala na wykonywanie rozbudowanych i ciekawszych aranżacji.

Wojciech Lipiński jest również autorem projektu "Jazz w kadrze" do którego inspiracją były tematy jazzowe pochodzące z polskich filmów takich jak: "Nóż w wodzie", "Dziecko Rosemary", "Halo Szpicbródka", "Lalka" a także seriali "07 zgłoś się", "Jan Serce" i "Polskie drogi". Muzykę do nich stworzyli mistrzowie polskiego jazzu tacy jak Krzysztof Komeda czy niedawno zmarły Andrzej Kurylewicz. Na różnorodny program koncertu obok utworów instrumentalnych składają się wykorzystane na "srebrnym ekranie" piosenki Seweryna Krajewskiego do tekstów Agnieszki Osieckiej. Ciekawe aranżacje oraz doborowy skład muzyków, dla których jazzowe tematy są doskonałą okazją do improwizacji sprawiają, że znane utwory odżywają w uchu słuchacza na nowo. W projekcie "Jazz w kadrze" udział wzięli: Maciej Strzelczyk - skrzypce, Aleksandra Lipińska - śpiew, Andrzej Zielak - kontrabas, Radosław Bolewski - perkusja. Swoją premierę projekt miał podczas festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Koncert odbył się 28 lipca 2007 r w zabytkowych wnętrzach średniowiecznego kościółka w Inowłodzu i został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność.

Wojciech Lipiński również chętnie aranżuje i komponuje stale współpracując z łódzkim Teatrem im. Stefana Jaracza oraz Teatrem „Logos”.